Wszyscy lubią słońce. Kojarzy nam się z wakacjami, opalaniem się i relaksem na świeżym powietrzu. Słońce poprawia nastrój, dodaje energii i pozwala organizmowi przyswajać witaminę D, ważną dla wchłaniania wapnia, reguluje prawidłowe stężenie wapnia we krwi. Słońce stymuluje również wydzielanie melatoniny, hormonu snu i dobrego samopoczucia.
Wyróżniamy 3 rodzaje promieniowania
Promieniowanie UVA to 95% całego promieniowania UV to właśnie UVA.
Niezależnie od pory roku czy pogody, wartość ta jest stała. UVA przenika przez chmury czy szkła, a także pokonuje barierę ludzkiego naskórka, co sprawia, że promieniowanie tego typu docierają do warstwy skóry właściwej.
UVB stanowi jedynie 5% całego promieniowania ultrafioletowego, które dociera do naszej skóry. Wynika to przede wszystkim z faktu, że nie przedostają się one ani przez chmury, ani przed szkło. Ten rodzaj promieniowania wnika w nasz naskórek i opala naszą skórę. Niestety ten rodzaj promieniowania ma także negatywnw skutki, takie jak:
-oparzenia słoneczne
-reakcje alergiczne
-nowotwory skóry
UVC
Promieniowanie to praktycznie nie występuje w środowisku naturalnym człowieka, gdyż na skutek pochłaniania go przez atmosferę okołoziemską nie dociera do powierzchni Ziemi.
Jednak jest i negatywna strona ekspozycji na promienie słoneczne.
Według specjalistów 80% starzenia się skóry twarzy jest spowodowane ekspozycją na słońce.
Promieniowanie słoneczne działa destrukcyjnie na skórę wywołując poparzenia słoneczne, szybsze starzenie skóry a nawet nowotwory skóry!
Promieniowanie UVA wzmaga produkcję wolnych rodników. Te przyczyniają się do zaniku fibroblastów, które produkują kolagen, a ten odpowiedzialny jest za elastyczność i jędrność skóry.
Skóra poddana przewlekłemu działaniu promieni słonecznych ulega pogrubieniu, staje się szorstka i nieelastyczna, mniej sprężysta i jędrna. Stopniowo ulega zanikowi i ścieńczeniu a na jej powierzchni powstają żółte plamy i teleangiektazje (drobne, popękane naczynia krwionośne). Najbardziej szkodliwe zmiany zachodzą w tkance podskórnej, dochodzi w niej bowiem do rozpadu i zaniku włókien kolagenu i elastyny.
Jak zapobiegać skutkom promieniowania słonecznego?
Antyoksydacja
Stres oksydacyjny może doprowadzić do fotostarzenia. Odgrywa on dużą rolę w fotouszkodzeniu skóry. Dlatego stosowanie przeciwutleniaczy oraz wykonywanie zabiegów kosmetologicznych bogatych między innymi w antyoksydanty będą efektywnie zapobiegać w fotostarzeniu i uszkodzeniom skóry spowodowanych ekspozycją na promieniowanie słoneczne.
Filtry przeciwsłoneczne
Odgrywają kluczową role w ochronie skóry przed promieniowaniem słonecznym.
Przedłużają czas bezpiecznej ekspozycji na słońce i minimalizują skutki promieniowania UV.
A przede wszystkim stosując kremy z filtrem unikniesz przebarwień i utrzymasz jednolity kolor skóry.
Będziesz zapobiegać powstawaniu wolnych rodników, które powodują przed wczesne starzenie się skóry.
Nie wiesz jaki antyoksydant czy krem wybrać aby był dostosowany do potrzeb Twojej skóry?
Zapraszamy do naszej kliniki a my chętnie pomożemy Ci wybrać odpowiedni krem oraz serum antyoksydacyjne.
Artykuł przygotowała kosmetolog Anna Goławska, Magic Face Clinic.